Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Pokračovat
Lipno.info - zážitky a ubytování pro rodiny s dětmi Novinky Rolbařem ve Skieareálu Lipno

Rolbařem ve Skieareálu Lipno

Rolbařem ve Skieareálu Lipno
pondělí 8.2.2021

Každodenní život ve Skiareálu Lipno začíná dávno předtím než se v 8:30 ráno rozjedou lanovky. Návštěvníci většinou znají jen tu část dne, kdy přijedou, nasadí lyže nebo snowboard a hurá na svah. Na něm už je ale živo od brzkých ranních hodin, kdy za své stroje usedají zkušení rolbaři a připravují pro všechny nadšené sportovce oblíbený manžestr. V kolik ráno vstávají, jak dlouho jim přípravy trvají a co dělá takový rolbař v létě, se dočtete v našem krátkém rozhovoru s Lubošem Fencem ml. Rolbařem ve Skiareálu Lipno.

Jak jsi se dostal k práci rolbaře?

Pracoval jsem v areálu jako lanovkář. Během práce u lanovky jsem se ale začal, pod vedením zkušeného kolegy, zaučovat na rolbu, abych mohl případně někdy zaskočit. Když kolega skončil, byla jasná volba, že půjdu na rolbařit.

Je na řízení takového stroje potřeba speciální řidičský průkaz?

Určitě. Každý rolbař by měl mít řidičák na traktor nebo náklaďák. Já mám oboje.

Samotná rolba je vždy lákadlem nejen pro děti, ale věřím, že i všechny moto fanoušky budou jistě zajímat i nějaké technické údaje o motoru a všem co je pod kapotou…

Pod kapotou je schovaný devítilitr. Tedy motor s obsahem 9 litrůa skoro 400 koní, takže docela slušný výkon na takový megastroj. Ty naše kopce tady to vyjede naprosto s přehledem.

A není potřeba dávat tedy pozor při tak velkém výkonu, abys nezabral moc a ty obrovské pásy spíš sjezdovku nepoškodily?

To ani ne. Na každém pásu jsou jednotlivé lišty od sebe cca 10 cm a celkově sníh hodně vyhazují. Jen když je třeba sněhu málo, tak je potřeba být opatrnější. Ale ten oblíbený manžestr, co mají všichni lyžaří rádi, dělá až fréza. Tam si můžu nastavit hloubku, jakou bude šnek nebo, jak se někdy říká „ježek“, zabírat. Ten sníh pak změkčí a finišery už jen díky přítlaku frézy dělají ten oblíbený manžestr.

Jak dlouho trvá upravit sjezdovky v našem areálu?

Když je otevřený celý areál, tak jezdíme ve dvou. Tedy dvě rolby najednou a každém to trvá tak 4-5 hodin. Například jen sjezdovka Jezerní mi trvá 30 – 45 minut, právě podle toho jaký je sníh. Nejzajímavější je pak jezdit ve Fox parku, který je poměrně malý. Tam pak jezdím sem a tam a někdy mám pocit, že pořád jen couvám.

Kolikátou sezonu už tedy ve Skiareálu Lipno rolbaříš?

Sám bez dohledu zkušenějších jezdím na rolbě už čtvrtým rokem a moc mě to baví.

 

V kolik hodin ráno musí takový rolbař vstávat, aby stihl vše včas nachystat?

Záleží na tom, zda přes noc zasněžujeme pomocí sněžních děl nebo ne. Například dnes jsme sněžili, a tak jsem vstával už ve 4.30 hod. Když děla nejedou, můžu si i chvilku přispat 

Vypadá to ale, že Tvoje práce je jen v zimě. Co děláš na jaře a v létě, když není sníh?

Po zimní sezoně, na jaře, se věnujeme údržbě všech strojů. Roleb, skútrů, sněžních děl atd. Jinak tady pracuji jako údržbář a když začne pořádně růst tráva přesedlám na sekačku a seču kde je potřeba.

Vaše zážitky

Na Lipně jsme poprvé a jízda koloběžkami dolů od Stezky korunami stromů byla prostě pecka!

Soňa Kudová

Lipno - můj milovaný rodný kraj. Vždy si zajezdíme na bobové dráze, dáme trasu na in-linech kolem přehrady, dáme padleboarding, vyšlápneme do korun stromů. Jsou tam super cyklo trasy. Ráda se na Lipno vracím.

Bára Hejpetrová

Na Lipno chodime od 1983. Cela partia cca 10 ludi a je tu z roka na rok stale lepsie a lepsie. Neskutocne sa tu vybudovalo aby sa dovolenkari citili ako v bavlnke. Vyborne cyklisticke cesty, vylety na hrady alebo sportoviska. Fantazia ci uz cez leto alebo aj cez zimu. Mame to vyse 330 km zo Šenkvic ale vobec nam to nevadi a dufam ze tu oslavime ako aj 40 rokov tak aj dalsie vyrocia. Lipno je proste super.

Miro

Po 20 letech jsem se u vás znovu stoupl na lyže a dokonce jsem naučil i dceru lyžovat. A rádi se zase v této sezóně k vám vrátíme.

Martin Kala

Na Lipno jsem jezdila jako malá holka na prázdniny, potom na sportovní kurzy s fakultou, po nějaké době i jako maminka s dětmi, které se tady ve FOX parku naučily lyžovat a před rokem jsem tady potkala někoho, s kým jsem objela Lipno na kole a doufám, že si to každý rok zopakujeme. Milovníkům cyklistiky a Lipna tento trip doporučuji.

Lucie Kličková

Partneři

Obec Lipno nad Vltavou
Lipno Card
Innogy
Stezka korunami stromů Lipno
Turistický spolek Lipensko
Kooperativa
Vyrobil FT SunFT Sun