Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Pokračovat
Pěší naučná trasa
« Zpět na všechny zážitky
Lipno.info - zážitky a ubytování pro rodiny s dětmi Zážitky Pěší naučná trasa

Pěší naučná trasa


zdarma


Tato aktivita je zdarma


Zážitek je vhodný pro skupiny

Pěší naučná trasa

Vydejte se na 2,5 km dlouhou procházku lesem, která Vás zavede do zákoutí místní přírody a načerpejte čistou energii. Po cestě Vás čeká 7 naučných zastávek, které pro Vás připravily Lesy České republiky. Především dětem přiblíží principy lesního hospodářství. Na trase se můžete pokochat výhledy do krajiny, potkáte skalní útvary i lesní velikány. Celou procházku můžete zakončit jízdou lanovou dráhou Promenádní. 

Tři lotři

V dobách, kdy v Lipně nad Vltavou ještě nestála přehradní nádrž a běžný člověk netušil, co je to elektřina a už vůbec nevěděl, co je vodní elektrárna, se lidé kolem Vltavy živili tím, že plavili dříví ze Šumavy. Dříví se tehdy nevozilo v malých pytlících z hobby marketů, ale plavilo se po řece v celých kmenech, které se svazovaly do vorů a ty pak do celé propojené řady vorů. Chlapi, co se jim říkalo voraři, řídili vory dlouhými tyčemi, aby dopluly bez nehody po proudu až do Prahy a někdy až do Německa. Vory byly sestavovány nejčastěji u Dolní Vltavice nebo nad Frymburkem a zdejší voraři s nimi spluli k vorařské louce, která byla asi 300 metrů od hráze dnešní přehrady a dnes je pod vodou. Zde bylo nutno před Čertovými proudy vory rozebrat, naložit na volské potahy a v rozloženém stavu je odvést k vyšebrodskému klášteru. Volský potah většinou táhl sedm až devět klád, záleželo na průměru a délce stromu. Během dne lidé klády naložili, převezli do Vyššího Brodu, složili a potah se do setmění vrátil zpět. Osm dní této „potažné roboty“ ročně bylo zdarma, ostatní klášter platil, tři groše za jízdu. Byla to dobře placená práce a tak se během krátké doby hospodáři v Kramolíně zaměřili na pěstování tažných volů a byli tím známí nejen na panství vyšebrodských cisterciáků, ale v celém rožmberském panství.

 

Vaše zážitky

Vždy krásně prožitá dovolená :-)

Taťána Šimková

Pozdrav z iglů.

Veronika Smolova

Naprosto luxusní vánoční lyžovačka, sluníčko, ani noha:) A ježdění po varhánkách přímo za rolbou:) Zakončeno řízkem a hranolkama u yettyho:) Se synem jsme si to parádně užili!!!

Lenka Novotná

Každý den plno krásných zážitků! Moc jsme si to na užili, snad Lipno zase brzy navštívíme!

Zdeňka Pešková

Nejvíc nejlepší lyžařský areál . Pratelský přístup. Děti absolutně spokojeny. Nemam co vytknout.

Honzík Čechal

Partneři

Obec Lipno nad Vltavou
Lipno Card
Innogy
Stezka korunami stromů Lipno
Turistický spolek Lipensko
Kooperativa
Lipenský KOLO-točLipenský KOLO-toč